Hlavná stránka


Vznik nových základných organizácií
Slovenského zväzu záhradkárov
Kluby

ZO SZZ Klub Aranžovania kvetov
ZO SZZ Klub liečivých rastlín
ZO SZZ Klub Skalničkárov
ZO SZZ Klub Ovocinárov
ZO SZZ Bonsaj klub
ZO SZZ Citrus klub


Oznamy

Kontakt

U Záhradkárov - ponuka

Kniha
Ing. Eduard Jakubek a kolektív
50 rokov organizovaného záhradkárstva


Archív

Kniha návštev

Výživa a hnojenie ovocných stromov


Základom pestovateľského úspechu okrem správneho rezu je aj to, aby sme výživou každoročne podporovali rast a rodivosť ovocných stromov. Každý ovocný druh potrebuje základné a stopové prvky.

Organické hnojivá, ako dobre vyzretý maštaľný hnoj a kompost, do pôdy zapracujeme raz za 4 - 5 rokov. Ovocné stromčeky potrebujú priemyselné hnojivá pravidelne. Znamená to, že okolo stromčekov, ale najmä po obvode koruny stromov, kde je najviac koreňových vláskov, každoročne v predjarnom období rozhodíme viaczložkové granulované hnojivá, ako je napr. Cererit, NPK a podobne.

Tieto hnojivá je potrebné dopĺňať listovými tekutými viaczložkovými hnojivami, ako je napr. Harmavit, Fytovit a podobne.
Listové hnojivo Harmavit sa používa v 0,2 percentnej koncentrácií, to znamená, že 0,2 dl tekutého hnojiva rozmiešame v 10 litroch vody a týmto roztokom postriekame listovú plochu ovocných drevín. Postrek opakujeme 2-krát, pričom postrekovanie ukončíme do konca júna. Súčasne do postrekovača pridáme aj vhodné prípravky proti hubovým chorobám a škodcom. Každý list má prieduchy a tie dokážu rozpustené hnojivo ihneď prijať a podporiť rast, rodivosť a celkovú kondíciu stromov.

Slepačí a zajačí trus je veľmi cenné hnojivo, ktoré je nenahraditeľné nielen pre zeleninárstvo, ale je vynikajúcim hnojivom pre všetky ovocné druhy.
Slepačí trus necháme jeden a viac mesiacov dobre nakvasiť a potom ho riedime v pomere 1:10 s vodou, t.j. 1 liter slepačieho trusu premiešame s 10 litrami vody a môžeme 1 - 2 krát prihnojiť. všetky ovocné stromčeky. Prihnojovanie však ukončíme do konca júna. K tejto zálievke tiež pridávame 0,2 percentné listové hnojivo, napr. Harmavit.

Autor: Ing. Eduard JakubekČlánkyVýživa a hnojenie ovocných stromovOčkovanie ovocných drevínPestovanie jahôdRez jabloní a hrušiek