Vznik nových základných organizácií
Slovenského zväzu záhradkárov

Kluby

ZO SZZ Klub Aranžovania kvetov

ZO SZZ Klub liečivých rastlín

ZO SZZ Klub Skalničkárov

ZO SZZ Klub Ovocinárov

ZO SZZ Bonsaj klub

ZO SZZ Citrus klubOznamy
KontaktU Záhradkárov - ponukaKniha
Ing. Eduard Jakubek a kolektív
50 rokov organizovaného záhradkárstva
ArchívFotky a akcieKniha návštev

Práca záhradkára v mesiaci december

December je mesiac, kedy je najkratší deň v roku. Úžitková a okrasná časť záhradky, okrem niektorých skalničiek sa nachádza v období vegetačného pokoja. Pred príchodom zimných mrazov si narežeme vrúble, ktoré zviažeme a uložíme do vopred vykopaných jám alebo ich dáme do pivníc. Za vhodných poveternostných podmienok za bezmrazových dní urobíme zimný postrek, to znamená, že ovocné stromy postriekame 5 % Sulkou. V záhradkových osadách kontrolujeme oplotenie a zabraňujeme poškodzovaniu stromčekov vysokou zverou a králikmi. Ak máme slaborastúce podpníky jabloní a meruzalku zlatú začíname spojkovaním vrúbľovať jablone, ríbezle a egreše. Po naštepení ich opäť uložíme do bezmrazových pivníc. Na vrúbľovanie si zabezpečíme štepársky vosk, pásku z PVC, zakúpime vhodné chemické prípravky, hnojivá, kvalitné záhradnícke náradie a iný biologický materiál.

Z niektorých okrasných drevín, napr. z forzítii alebo ovocných drevín, či už čerešne, višne alebo jablone, režeme konáriky, ktoré nám v byte za 1 – 3 týždne pekne rozkvitnú. Pod pojmom viazačstvo a aranžovanie rozumieme usporiadanie kvetov, listov, plodov, výhonkov a iných častí rastlín do určitých celkov. Kvetiny nás sprevádzajú po celý život. Sú prejavom úcty, vďaky a lásky v každej rodine. Kvety darujeme pri rôznych príležitostiach a oslavách či už v rodine, na pracovisku alebo pri rôznych spoločenských podujatiach. V aranžovaní kvetín zvlášť vynikajú Japonci. Odtiaľ pochádza aj veľmi staré umenie – ikebana, čo v preklade znamená živá kvetina alebo umenie aranžovať. Základom ikebany je starostlivý výber rastlín a nádob tak, aby pôsobili dojmom, že rastú ako v prírode. Kvety zapichujeme do kenzamu (ježka) alebo piafloru. Na aranžovanie používame vhodné jednoduché sklenné porcelánové, keramické, drevené, prútené alebo plastické nádoby, ktoré z rastlinou majú vytvárať harmonický celok. Na balenie rezaných kvetov je najlepší hodvábny papier. Na ozdobovanie kytíc, vencov a darčekových balíčkov sa hodia farebné stuhy. Aby sme predlžili trvanlivosť kvetov do vody pridávame prípravky, ktoré obsahujú cukor. Stonky zrežeme dlhým šikmým rezom. Stonky do 1/3 odlistíme. Pri aranžovaní používame menej rastlinného materiálu, aby vynikla krása kvetov. Kvety farebne zladené s vázou umiestňujeme na stojany alebo stoly, nábytok a pod. Do vyšších váz dávame konáriky ovocných a okrasných drevín. Guľaté vázy upravujeme s väčším počtom kvetov. Vysušené kvety letničiek a trvaliek používame v jesennom a zimnom období na dekoráciu bytových interiérov. Poznáme viazanú, darčekovú, slávnostnú a smútočnú kyticu. Vhodným doplnkom do kytíc je zeleň (asparagus). Pekne pôsobia aj pestrofarebné listy niektorých kvetov (difenbachia, dracena, filodendron, kordylína). Kyticu previažeme niťou a ozdobíme stuhou alebo krajkou. Darujeme ju bez papierového obalu. Dbáme na to, aby obsahovala nepárny počet kvetov.

Bromélie rastú vo vlhkých pralesoch a subtropických oblastiach. Sú to rastliny so zvláštnym tvarom a zafarbením listov, niektoré z nich pestujeme aj my v bytoch v rôznych verejných a spoločenských miestnostiach. Dobre sa im darí aj v bytoch s ústredným kúrením. Extrémne suché podmienky vyžaduje napr. Bromélia, Dyckia a Hechtia. Epifitický rastúce Bromélie pestujeme na konároch a kmeňoch stromov.

Kaktusy rozmnožujeme pomocou semien alebo určitými časťami rastlín, t. j. oddelkami a odrezkami. Môžeme ich aj vrúbľovať na vhodné bujnejšie rastúce podpníky. Takto získame skôr kvitnúce a rozmanité tvary kaktusov. Kaktusy pestujeme v miestnostiach s priemernou teplotou 25°C. Mladé kaktusy každoročne, staršie každý 2. – 3. rok, presádzame do väčších nádob. Počas zimy polievanie obmedzíme. Kaktusy odkladáme do suchých miestností s teplotou 5 – 10°C. Kvitnú v každom ročnom období. Vianočný kaktus v zimných mesiacoch kvitne krásnymi ružovými až fialovočervenými kvetmi.Práca záhradkára v mesiaci januárPráca záhradkára v mesiaci februárPráca záhradkára v mesiaci marecPráca záhradkára v mesiaci aprílPráca záhradkára v mesiaci májPráca záhradkára v mesiaci júnPráca záhradkára v mesiaci júlPráca záhradkára v mesiaci augustPráca záhradkára v mesiaci septemberPráca záhradkára v mesiaci októberPráca záhradkára v mesiaci novemberPráca záhradkára v mesiaci december