Práca záhradkára v mesiaci marec

Vyššie priemerné teploty spôsobujú, že zdanlivo spiaca príroda sa začína prebúdzať zo zimného spánku. V záhradke ovocným a okrasným drevinám sa snažíme vytvoriť optimálne podmienky pre rast, kvitnutie a rodivosť stromov. Pokračujeme po výchovnom, presvetľovacom a zmladzovacom reze ovocných drevín. Na jar vysadené ovocné stromčeky dôkladne zalejeme vodou, predtým, ich na 6 - 12 hodín namočíme do vody. Súčasne im skrátime jednotlivé výhonky na 2 - 4 púčiky. Pokračujeme v štepení meruzalky zlatej, vegetatívnych podpníkov jabloní, vrúbľujeme hrušky, čerešne, višne a ďalšie kôstkoviny na vhodné podpníky.

Vegetatívnym spôsobom, t. j. určitými časťami rastlín, najčastejšie drevnatými odrezkami, nakopcovaním alebo potápaním rozmnožujeme niektoré ovocné a okrasné dreviny (ríbezle, forzítia). Odrezky režeme z jednoročných výhonkov a upravíme ich na dĺžku 15 - 25 cm. Narezané odrezky zapichujeme na pripravené záhony na vzdialenosť 30 x 10 - 15 cm tak, že nad povrchom pôdy ponechávame len 1 - 2 púčiky. Ostatné 2 - 3 púčiky sú v pôde. Odrezky dávame do pôdy mierne šikmo. Zakorenené odrezky počas vegetácie prihnojujeme na list 0,2 % Harmavitom, pravidelne pôdu okolo nich kypríme, aby sme z nich do jesene získali kríky vhodné na výsadbu.

Na pripravené záhony vysievame kôstky vinohradníckych broskýň a marhúľ, ktoré sme cez zimné obdobie stratifikovali, t. j. uložili do mierne vlhkého piesku v pivnici. Kôstky broskýň veľmi ťažko klíčia, preto ich pred vysievaním rozbijeme alebo už vysievame mierne naklíčené jadierka.

Pestovatelia jahôd z porastu odstraňujú nadbytočné množstvo poplazov a odumreté suché listy. Dostatočnú pozornosť venujeme prihnojovaniu jahôd priemyselnými hnojivami, pretože v tomto období rozhodujeme o tom, aké veľké a kvalitné plody budeme začiatkom júna zberať. Okolo trsov rozhodíme hnojivá NPK alebo Cererit v množstvo 250 - 600 g na 10 m2. Môžeme použiť aj špeciálne hnojivo Fragarin, pričom dávame pozor, aby sme hnojivom nespálili srdiečko rastlín. Raz rodiace, stálerodiace a mesačné odrody jahôd vysádzame na dôkladne pripravené záhony na vzdialenosť 70 - 80 x 30 - 40 cm. Jahodové srdiečko po výsadbe musí byť nad povrchom pôdy.

Aj okrasnú a úžitkovú časť záhradky prihnojujeme. Najčastejšie používame viaczložkové priemyselné hnojivá v dávke 250 - 650 g na 10 m2. Uvedené množstvá hnojív sú len orientačné. Až chemický rozbor pôdy a celkový vzhľad drevín nám ukážu, ktorý zo základných prvkov (N, P, K), prípadne mikroelementov musíme rastlinám dodať. V zeleninárskej časti záhradky na pripravené záhony vysievame karotku, petržlen koreňový, reďkev, reďkovku, šalát hlávkový a sadíme cibuľu kuchynskú. Pred vysievaním pôdu hrabličkami urovnáme, čím šetríme zimnou vlahou. Pred sejbou do vytvorených rýh nalejeme vodu a po jej vsiaknutí vysievame jednotlivé druhy semien. Po vysiati pôdu mierne pritlačíme, aby sme získali rýchlejšiu a rovnomernú vschádzavosť rastlín.

Letničky vysievame do pripravených debničiek, parenísk alebo voľne na záhony. Ako pôdu používame pareniskovú zeminu premiešanú s rašelinou a pieskom v pomere 1:1:1. Pred vysievaním semien pôdu preparujeme alebo dezinfikujeme vhodnými chemickými prípravkami. Ak nehrozí nebezpečenstvo silnejších mrazov, zo záhonu ruží a novovysadených okrasných drevín odstraňujeme čečinu, lístie a iných ochranný materiál. Kríčkové veľkokveté ruže skrátime na 2 - 4 púčiky, súčasne ich prihnojíme a pôdu okolo nich prekypríme.



Práca záhradkára v mesiaci január



Práca záhradkára v mesiaci február



Práca záhradkára v mesiaci marec



Práca záhradkára v mesiaci apríl



Práca záhradkára v mesiaci máj



Práca záhradkára v mesiaci jún



Práca záhradkára v mesiaci júl



Práca záhradkára v mesiaci august



Práca záhradkára v mesiaci september



Práca záhradkára v mesiaci október



Práca záhradkára v mesiaci november



Práca záhradkára v mesiaci december