Vznik nových základných organizácií
Slovenského zväzu záhradkárov

Kluby

ZO SZZ Klub Aranžovania kvetov

ZO SZZ Klub liečivých rastlín

ZO SZZ Klub Skalničkárov

ZO SZZ Klub Ovocinárov

ZO SZZ Bonsaj klub

ZO SZZ Citrus klubOznamy
KontaktU Záhradkárov - ponukaKniha
Ing. Eduard Jakubek a kolektív
50 rokov organizovaného záhradkárstva
ArchívFotky a akcieKniha návštev

Práca záhradkára v mesiaci august

V tomto období dozrievajú plody marhúľ, skoré jablká a hrušky. Konzumujeme ich v čerstvom stave alebo vhodným spôsobom spracujeme. V rokoch nadúrody ovocia podopierame jednotlivé konáre, aby sa pod hmotnosťou plodov nepolámali. Súčasne pokračujeme v prebierke zimných odrôd jabloní. Ríbezle a egreše po zbere plodov presvetľujeme. Všetky choré, nadbytočné a staršie ako štvorročné konáriky odstránime. Ponechávame len 8 – 12 výhonkov. Najrodivejšie a chuťové najkvalitnejšie ovocie prináša dvojročné a trojročné drevo. V tomto období dobre znášajú rez najmä orechy a kôstkoviny. Čerešne, višne, slivky a marhule, po zbere plodov presvetľujeme. Odstraňujeme najmä nadbytočné, poškodené a suché konáriky. Tohtoročné letorasty neskracujeme, ale marhule po júnovom skrátení upravíme tak, že vrchné rozkonárenie letorastov odstránime nad bočným, von z koruny idúcim letorastom, ktorý však nezakracujeme. Pri broskyniach a marhuliach sa snažíme vytvoriť dostatočné vzdušnú kotlovitú korunu. Všetky rezné rany zahladíme žabkou a zatrieme štepárskym voskom alebo latexovou farbou. Broskyne očkujeme do vinohradníckych broskýň, ale môžeme ich očkovať aj do vhodných slivkových podpníkov, ako je myrobalán a biela slivka. Čerešne, višne vrúbľujeme do boku na vhodné podpníky, ako je mahalebka, čerešňa vtáčia a pod. Pri tomto spôsobe vrúbľovania sa dosahujú veľmi dobré výsledky aj pri preštepení starších stromov. Pokiaľ máme v záhradke menej priestoru, môžeme na jednom stromčeku pestovať aj 2 – 3 postupne dozrievajúce odrody čerešní, višní a pod. Vrúbľujeme taktiež ríbezle a egreše na podpník meruzalky zlatej. Do pávovej červenej šípovej ruží očkujeme veľkokveté ruže podobným spôsobom ako sa očkujú jablone, hrušky a ďalšie ovocné druhy. Potápaním, t.j. upevnením vrcholových letorastov v pôde rozmnožujeme ostružiny, vinič hroznorodý, ríbezle a ďalšie ovocné dreviny. Stonkovými, listovými alebo koreňovými odrezkami rozmnožujeme izbové kvety tak, že upravené odrezky zapichujeme do vhodného substrátu, t. j. do zmesi vytvorenej z rašeliny, piesku a perlitu, ktoré spolu zmiešame v pomere 1 : 1: 1.

V auguste zakladáme nové výsadby jahôd. Predtým však aspoň 3 – 4 týždne pred sedením pozemok po skorých zemiakoch alebo po cibuľovej zelenine dôkladne vyhnojíme dobre vyzretým maštaľným hnojom, alebo kompostom. Jahody sadíme na vzdialenosť 80 x 30 – 40 cm, tak aby srdiečko rastlín bolo nad povrchom pôdy. Po výsadbe ich pravidelne polievame. Po troch týždňoch novovysadené jahody prihnojujeme dusíkatým hnojivom (liadok vápenatý) v množstve 200 – 250 g na 10 m2. Na výsadbu jahôd používame len poplazy z najrodivejších trsov, pričom najúrodnejšie sú prvé a druhé tvoriace sa poplazy. Prihnojovanie koreňovej zeleniny ukončíme do konca augusta. Keď žltnúca vňať cibuľovín začína klesať k zemi z pôdy vyberáme cibuľu kuchynskú a cesnak, ktoré po vysušení a očistení zviazané vo vencoch uskladníme v suchých, dobre vetrateľných miestnostiach. Zeleninovú papriku zberáme každých 7 – 10 dní, rajčiaky a uhorky každý 2. –3. deň. Pri nepravidelnom zbere ponechané plody odčerpávajú z rastlín živiny potrebné pre tvorbu nových plodov. Koncom augusta skracujeme vrcholovú časť rajčiakov, čím obmedzujeme kvitnutie a podporujeme dozrievanie plodov.

V okrasnej časti záhradky na kvetinové záhony vysádzame narcisy, aby sa do jesene cibule dobre zakorenili. Sadíme ich na vzdialenosť 10 – 20 cm. Nad povrchom cibule má byť aspoň 12 – 15 cm vrstva zeminy. Koncom augusta vysádzame krokusy a snežienky. Hľúzky, prípadne cibuľky dávame do hĺbky 6 – 10 cm, na vzdialenosť 12 – 15 cm. Kvitnutie letničiek predžujeme tým, že odkvitnuté kvety pravidelne odrezávame. K trvalkám zaraďujeme rastliny, ktoré na jednom mieste pestujeme viac rokov. Patria k nim kvetiny okrasné listom, kvetom, skalničky, vodné a močiarne rastliny. Môžeme ich rozmnožovať delením trsov, odkopkami, odrezkami a pod.Práca záhradkára v mesiaci januárPráca záhradkára v mesiaci februárPráca záhradkára v mesiaci marecPráca záhradkára v mesiaci aprílPráca záhradkára v mesiaci májPráca záhradkára v mesiaci júnPráca záhradkára v mesiaci júlPráca záhradkára v mesiaci augustPráca záhradkára v mesiaci septemberPráca záhradkára v mesiaci októberPráca záhradkára v mesiaci novemberPráca záhradkára v mesiaci december