Vznik nových základných organizácií
Slovenského zväzu záhradkárov

Kluby

ZO SZZ Klub Aranžovania kvetov

ZO SZZ Klub liečivých rastlín

ZO SZZ Klub Skalničkárov

ZO SZZ Klub Ovocinárov

ZO SZZ Bonsaj klub

ZO SZZ Citrus klubOznamy
KontaktU Záhradkárov - ponukaKniha
Ing. Eduard Jakubek a kolektív
50 rokov organizovaného záhradkárstva
ArchívFotky a akcieKniha návštev

Práca záhradkára v mesiaci február

Vyššie denné teploty spôsobujú, že v pletivách stromčekov začínajú prúdiť živiny. Za bezmrazových dní pokračujeme v zimných postrekoch proti prezimujúcim chorobám a škodcom. Je časť urobiť výchovný, presvetľovací a zmladzovací rez ovocných drevín. Na jeseň vysadené stromčeky skrátime výchovným rezom na 2 - 4 púčiky tak, aby po reze púčiky smerovali von z koruny. Hlavný výhonok ponechávame oproti vedľajším výhonkom o 15 - 20 cm vyššie. Bočné výhonky režeme približne v jednej rovine. Staršie ovocné stromy presvetľujeme. Odstraňujeme všetky nadbytočné, poškodené a korunku stromčeka zahusťujúce konáriky, režeme ich na konárový krúžok. Výchovný rez robíme aj pri drobnom ovocí (ríbezle, egreše, maliny a ostružiny. V jesennom období vysadené kríky a stromčeky skracujeme na 2 - 4 púčiky. V ďalších rokoch vypestujeme z nich 8 - 12 základných konárikov. Pri ríbezliach a egrešoch najrodivejšie je 2 - 3 ročné drevo. Všetky staršie ako štvorročné konáre presvetľovacím rezom odstraňujeme. Režeme ich po zbere úrody alebo v predjarnom období. Ako náhradu každý rok ponechávame 1 - 3 nové jednoročné výhonky. Výhonky pri egrešoch skracujeme na 4 - 10 púčikov. Maliny prinášajú úrodu na jednoročnom dreve. Výhonky staršie, t. j. dvojročné, v ktorých sa ukrývajú len škodcovia, odstránime záhradníckymi nožnicami. Súčasne z ponechaných jednoročných výhonkov skracujeme asi o 10 - 40 cm vrcholovú, mrazom poškodenú časť.

Meruzalku zlatú (vhodný podpník pre ríbezle a egreše) a vegetatívne rozmnožené slaborastúce podpníky jabloní (M 9, M 27) vrúbľujeme. Používame jednoduchý spôsob štepenia spojkovaním alebo anglickú kopuláciu. Rezné plochy vrúbľa a podpníka zaviažeme páskou z PVC. Vrchnú reznú plochu, najčastejšie 2 - 3 púčikového vrúbľa zatierame štepárskym voskom. Takto (v ruke) naštepené podpníky opäť uložíme do mierne vlhkého piesku alebo rašeliny v pivnici. Začiatkom marca ich vysadíme na pripravené záhony do ovocnej škôlky.

Semená zeleniny a kvetín vysievame do misiek, debničiek alebo pareniska. Podľa toho akú vysokú vrstvu organickej hmoty, najlepšie konského hnoja použijeme, zakladáme teplé, poloteplé alebo studené pareniská. Na založenie poloteplých parenísk potrebujeme 20 - 30 cm vrstvu maštaľného hnoja. Parenisková zemina sa pripravuje viac rokov. Na jej založenie potrebujeme 4 diely maštaľného hnoja, 2 diely ornice, 1 - 2 diely rašeliny, 1 diel piesku a 2 kg hnojiva Cererit na 1 m3 kompostu.

Pod pareniskové okná dávame zaparený konský hnoj, ktorý dôkladne ušľapeme. Na neho navrstvime asi 15 cm vrstvu pareniskovej zeminy a 5 cm vrstvu preosiatej zeminy. Od povrchu pôdy po okná necháme 10 - 20 cm voľný priestor pre rast rýchlenej zeleniny. Ak nám počasie dovolí a pôda v záhradke sa dostatočne prehreje začneme na pripravené záhony vysievať mak, karotku a petržlen koreňový.

V okrasnej časti záhradky zmladzujeme kríky kvitnúce na jednoročnom dreve (budleja Davidova). Striháme živé ploty a súčasne ich prihnojujeme viaczložkovými priemyselnými hnojivami NPK alebo Cereritom.Práca záhradkára v mesiaci januárPráca záhradkára v mesiaci februárPráca záhradkára v mesiaci marecPráca záhradkára v mesiaci aprílPráca záhradkára v mesiaci májPráca záhradkára v mesiaci júnPráca záhradkára v mesiaci júlPráca záhradkára v mesiaci augustPráca záhradkára v mesiaci septemberPráca záhradkára v mesiaci októberPráca záhradkára v mesiaci novemberPráca záhradkára v mesiaci december