Práca záhradkára v mesiaci február

Vyššie denné teploty spôsobujú, že v pletivách stromčekov začínajú prúdiť živiny. Za bezmrazových dní pokračujeme v zimných postrekoch proti prezimujúcim chorobám a škodcom. Je časť urobiť výchovný, presvetľovací a zmladzovací rez ovocných drevín. Na jeseň vysadené stromčeky skrátime výchovným rezom na 2 - 4 púčiky tak, aby po reze púčiky smerovali von z koruny. Hlavný výhonok ponechávame oproti vedľajším výhonkom o 15 - 20 cm vyššie. Bočné výhonky režeme približne v jednej rovine. Staršie ovocné stromy presvetľujeme. Odstraňujeme všetky nadbytočné, poškodené a korunku stromčeka zahusťujúce konáriky, režeme ich na konárový krúžok. Výchovný rez robíme aj pri drobnom ovocí (ríbezle, egreše, maliny a ostružiny. V jesennom období vysadené kríky a stromčeky skracujeme na 2 - 4 púčiky. V ďalších rokoch vypestujeme z nich 8 - 12 základných konárikov. Pri ríbezliach a egrešoch najrodivejšie je 2 - 3 ročné drevo. Všetky staršie ako štvorročné konáre presvetľovacím rezom odstraňujeme. Režeme ich po zbere úrody alebo v predjarnom období. Ako náhradu každý rok ponechávame 1 - 3 nové jednoročné výhonky. Výhonky pri egrešoch skracujeme na 4 - 10 púčikov. Maliny prinášajú úrodu na jednoročnom dreve. Výhonky staršie, t. j. dvojročné, v ktorých sa ukrývajú len škodcovia, odstránime záhradníckymi nožnicami. Súčasne z ponechaných jednoročných výhonkov skracujeme asi o 10 - 40 cm vrcholovú, mrazom poškodenú časť.

Meruzalku zlatú (vhodný podpník pre ríbezle a egreše) a vegetatívne rozmnožené slaborastúce podpníky jabloní (M 9, M 27) vrúbľujeme. Používame jednoduchý spôsob štepenia spojkovaním alebo anglickú kopuláciu. Rezné plochy vrúbľa a podpníka zaviažeme páskou z PVC. Vrchnú reznú plochu, najčastejšie 2 - 3 púčikového vrúbľa zatierame štepárskym voskom. Takto (v ruke) naštepené podpníky opäť uložíme do mierne vlhkého piesku alebo rašeliny v pivnici. Začiatkom marca ich vysadíme na pripravené záhony do ovocnej škôlky.

Semená zeleniny a kvetín vysievame do misiek, debničiek alebo pareniska. Podľa toho akú vysokú vrstvu organickej hmoty, najlepšie konského hnoja použijeme, zakladáme teplé, poloteplé alebo studené pareniská. Na založenie poloteplých parenísk potrebujeme 20 - 30 cm vrstvu maštaľného hnoja. Parenisková zemina sa pripravuje viac rokov. Na jej založenie potrebujeme 4 diely maštaľného hnoja, 2 diely ornice, 1 - 2 diely rašeliny, 1 diel piesku a 2 kg hnojiva Cererit na 1 m3 kompostu.

Pod pareniskové okná dávame zaparený konský hnoj, ktorý dôkladne ušľapeme. Na neho navrstvime asi 15 cm vrstvu pareniskovej zeminy a 5 cm vrstvu preosiatej zeminy. Od povrchu pôdy po okná necháme 10 - 20 cm voľný priestor pre rast rýchlenej zeleniny. Ak nám počasie dovolí a pôda v záhradke sa dostatočne prehreje začneme na pripravené záhony vysievať mak, karotku a petržlen koreňový.

V okrasnej časti záhradky zmladzujeme kríky kvitnúce na jednoročnom dreve (budleja Davidova). Striháme živé ploty a súčasne ich prihnojujeme viaczložkovými priemyselnými hnojivami NPK alebo Cereritom.



Práca záhradkára v mesiaci január



Práca záhradkára v mesiaci február



Práca záhradkára v mesiaci marec



Práca záhradkára v mesiaci apríl



Práca záhradkára v mesiaci máj



Práca záhradkára v mesiaci jún



Práca záhradkára v mesiaci júl



Práca záhradkára v mesiaci august



Práca záhradkára v mesiaci september



Práca záhradkára v mesiaci október



Práca záhradkára v mesiaci november



Práca záhradkára v mesiaci december